‍  یکی از اصیل ترین حرکات و نشانه های کهن فرهنک و تاریخ کردی رقص و پایکوبی است .در رقص کردی تمامی اصالت از فرهنگ عامیانه تا به تصویر کشیدن تاریخ و رخ دادهای تاریخی به سبک زیبای هنر رقص به نمایش گذاشته میشود .

‍در رقص کردی بخوبی میتوان دید که یک ملت تا چه اندازه به اصالت ،زبان ،وطن و تاریخش ارزش میگذارد و این دیدگاه را با زبانی پر از احساس و هنرمندانه برای جهان به نمایش می گزارند .

در هنر رقص کردی بجز بیان احساسات درونی خود نسبت به وطن دوستی ،هنرمندانی که رقص را اجرا می کنند اتحاد ،برادری و برابری و نوع دوستی را نیز به نمایش در می آورند .

در همین راستا تعدادی از جوانان خوش ذوق و هنرمند ساکن ارومیه با گردآمدن جمعی دوستانه برای زنده کردن انواع رقص های کردی دور هم جمع شده اند تا شادی و هنرشان را با ادای دِین خود نسبت به #شناساندن_اصالت_و_تاریخ_کردی_و_هم_چنین_حفظ_حریم_اصالت_کردی_این_هنر زیبا(رقص کردی) را به اجرا در می آوردند .

هنرمندان گروه دیلان ارومیه با اینکه زمان کوتاهی است که برای این هنر وقت گذاشته اند اما در این زمان کوتاه توانسته اند بخوبی در دل مردم جای بگیرند و هر روز به تعداد حامیان و طرفداران این هنرمندان اضافه میشود .

هم چنین این گروه توانسته است با شرکت در فستیوالهای هنری داخل کشور باموفقیت مقام های را کسب نماید .

در ادامه فعالیتهای هنری این گروه که با سرپرستی صدیق اکبری یکی از فعالین منطقه صومای برادوست و شهر ارومیه فعالیت می نمایند بتازگی برگ زرینی به افتخارات خود و هم وطنان افزودنده اند .

دیلان ارومیه در راستای احقاق اهداف هنری خود توانسته است ایبار در خارج از مرزها و در فستیوال جهانی در کشور ارمنستان روی جایگاه برود و با افتخار بنام کردستان ،ایران و با آوای دل آرام سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پرچم کشور ما را بالا ببرد و نام ایران را در خاطرات شرکت کنندگان درج نماید .

این گروه هنری بدون هیچ گونه ادعای نسبت به زنده نگه داشتن هنر اصیل کردی ،ایرانی مدتهاست که تلاش کرده تا تاریخ از یاد رفته را بصورت رقص جلوه نماید