بغداد: هیچ مذاکره‌ای با کُردهای تحت حمایت آمریکا در سوریه نداشتیم

یک منبع مسئول در سفارت بغداد در سوریه تأکید کرد که این کشور با شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» هیچ مذاکره‌ای نداشته است و مذاکرات بر سر ایجاد گذرگاه، فقط با دمشق صورت می‌گیرد.

 بغداد: هیچ مذاکره‌ای با کُردهای تحت حمایت آمریکا در سوریه نداشتیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری اعلام کردند که دولت عراق با شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) مذاکراتی داشته است.

یک منبع مسئول در سفارت بغداد در سوریه، به صورت قاطع، هر گونه مذاکره با این شبه‌نظامیان را رد کرد.

نیروهای دموکراتیک شبه‌نظامیانی هستند که تمایلات جدایی‌طلبانه دارند و تحت حمایت ایالات متحده آمریکا هستند. این عناصر، اخیرا به دستور آمریکا، به یک تاجر صهیونیست اختیار تام دادند تا بدون موافقت دولت سوریه، نفتی را که از شرق این کشور استخراج می‌شود، به فروش برساند (جزئیات بیشتر).

این منبع عراقی به روزنامه الوطن سوریه گفت که «دولت‌های عراق و سوریه در تلاشند که گذرگاه بوکمال-قائم را باز کنند و کار بر روی آن همچنان ادامه دارد و به مراحل پیشرفته‌ای نیز رسیده‌اند».

وی با بیان اینکه هر آنچه درباره ایجاد یک گذرگاه دیگر توسط عراق منتشر شده، صحت ندارد، تأکید کرد، این گذرگاه که در رسانه‌ها مطرح شده، «یک گذرگاه غیر رسمی و غیر قانونی است و هیچ صحبتی بین طرفین (سوری و عراقی) پیرامون آن وجود ندارد».

این منبع عراقی با اشاره به اینکه اخبار منتشر شده درباره این گذرگاه، صرفا اظهارات شبه‌نظامیان کُرد است، خاطر نشان کرد که چنین گذرگاهی «تحت کنترل ارتش سوریه نیست، پس چگونه بر سر ایجاد آن، توافق شده است؟». وی هدف از انتشار چنین خبرهایی را منحرف کردن افکار عمومی قلمداد کرد.

منابع خبری درباره جزئیات این توافق ادعایی، اعلام کرده بودند که طرف عراقی، به سبب نبود پرچم دولت قانونی سوریه، حاضر به افتتاح این گذرگاه نشده بود.

انتهای پیام/