ازدواج نکردن جوانان آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به جامعه و خانواده تحمیل می‌کند و نمود این آسیب‌ها در بسیاری از معضلات جامعه مشهود است و اینها در حالی‌ست که مسئولان رغبتی برای تسهیل ازدواج جوانان ندارند.

 

به گزارش صومای نیوز ،در آیات و روایات بسیاری سفارش به امر مقدس ازدواج مشهود است و  زندگی فرد محور و بدون خانواده و همسر به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است.

مشکل ازدواج جوانان عوامل بسیاری دارد که از سیاست‌های دولتی تا مسائل فرهنگی را شامل می‌شود، شرایط نابسامان اقتصادی جامعه، بیکاری و نبود شغل مناسب، فرهنگ‌سازی غلط، عدم برنامه‌ریزی مسئولان مربوطه و مشکلاتی از این دست مانع تشکیل زندگی زناشویی شده‌اند.

تبعیت از منطق‌های پوچ و کهنه، برگزاری مراسم عروسی‌های مجلل، چشم و هم چشمی، تمایل به داشتن جهیزیه کامل و لوکس آن سوی ازدواج است که خانواده ها را در تنگنا قرار داده  و ازدواج را به یک دژ تسخیرناپذیر تبدیل کرده است.

جوانانی که  پشت مانع ازدواج مانده‌اند

در این وضعیت اقتصادی رفته‌رفته شاهد بالا رفتن سن دختران و پسران جامعه هستیم که زمینه ازدواج برایشان میسر نیست و این‌یک دغدغه بزرگ برای خانواده‌ها و جامعه محسوب می‌شود.

آرمین نیکبخت از شهروندان ارومیه‌ای دراین‌باره به خبرنگار تسنیم می گوید: دوره ما آن دوره‌ای نیست که بشود زندگی مشترک  را با حداقل وسایل‌های اولیه در یک اتاق ساده و سرشار از محبت  شروع کرد.

وی می‌افزاید: مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده جوانان بین دوراهی سخت قرار گیرند و یا برای همیشه مجرد بمانند یا برای ازدواج به هر دری بزنند، فرار جوانان از ازدواج به دلیل ترس از عدم تأمین زندگی مشترک و مشکلات مالی است، بنابراین برای ازدواج و شروع یک زندگی باید حداقل‌های اقتصادی و شغلی فراهم باشد.

وام ازدواج به تنهایی چاره ساز نیست

نیکبخت در پاسخ به این سؤال تسنیم که  آیا  وام ازدواج کفاف آغاز یک زندگی مشترک را می‌دهد بیان می‌کند: برای گرفتن وام باید ضامن می‌بود که پیدا کردن ضامن برای ما مقدور نبود به همین دلیل از گرفتن وام منصرف شدیم ، برادرم پارسال ازدواج کرد نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان خرج کرده‌ایم در حالی که هنوز بابت  هزینه میهمانی عروسی مقروض مانده‌ایم.

شیوا جعفری که قرار است امسال راهی خانه بخت شود در این باره می‌گوید: از سال گذشته  همه قیمت‌ها چند برابر شده است و این موضوع برای من که همسرم درآمد نسبتاً خوبی دارد سخت است، چه برسد به جوانانی که شغل با حقوق کافی ندارند.

وی یکی از معیارهای خود برای ازدواج را توان مالی همسرش عنوان می‌کند و می‌افزاید: معتقدم  وقتی مرد در زندگی مشترک با مشکل مالی مواجهه می‌شود، تمام مسائل زناشویی تحت تأثیر قرار گرفته و رفته‌رفته آرامش از زندگی از بین می‌رود.

جعفری درباره مصائب پروسه وام ازدواج بیان می‌کند: پس از چند ماه دوندگی و جور کردن ضامن فعلاً بانک امروز و فردا می‌کند و به ما می‌گوید که در نوبت هستید، به نظر من باید با این شرایط اقتصادی، وام ازدواج به متقاضیان آن زودتر تحویل داده شود تا مقدمات ازدواجشان را فراهم کنند، هر چند که ۳۰ میلیون کفاف قیمت‌های امروزی را نمی‌دهد.

وظیفه دولت تنها با وام ازدواج ساقط نمی شود 

وی با بیان اینکه بسیاری از دوستان و آشنایانش به خاطر شرایط مالی حتی فکر ازدواج را هم نمی‌کنند می‌گوید: گاهی خود والدین و زوجین هم مقصرند و مشکلات اقتصادی تنها علت دشواری ازدواج نیست، امروزه عروس و داماد می‌خواهند امکاناتی را که پدر و مادرها طی سالیان سال برای ساختن زندگی خریداری کرده‌اند همه را از همان آغاز زندگی داشته باشند و دیگر برای رسیدن به آنها سختی نکشند.

دیار دولتخواه شهروند دیگری  عواملی مانند بیکاری، طلب مهریه زیاد، عدم ثبات اقتصادی جامعه، بالا بودن اجاره خانه‌ها، هزینه‌های سرسام‌آور مراسم عروسی، قیمت‌های نجومی طلا و لوازم منزل و مسائلی از این دست را از دلایل تأخیر ازدواج جوانان می‌داند و می‌گوید: پرداخت وام ۳۰ میلیونی تنها یک دل‌خوشی و قرص آرام‌بخش موقتی است ولو اینکه وظیفه دولت تنها پرداخت این وام برای ازدواج جوانانش نیست بلکه در شرایط فعلی که جوانان در فشار هستند باید فکر و چاره‌ای جدی برای ترویج این امر و تشکیل زندگی‌های ساده آنها بیاندیشند.

وی  با انتقاد از تعیین مهریه‌های هنگفت می‌افزاید: تاریخ تولد یکی از مشهورترین ارقام تعیین مهریه است که توسط خانواده‌ها در مراسم خواستگاری مطرح می‌شود و خانواده داماد نیز بدون این‌که بداند برای زندگی پسر خود ریسک بزرگی انجام می‌دهد و با گفتن جمله مشهور  مهریه را کی داده کی گرفته برای خوشبختی فرزندان خود کف می‌زنند غافل از این‌که شاید فردا داستان به‌گونه‌ای دیگر رقم بخورد.

مشکلات امر ازدواج مشارکت عمومی می‌طلبد

امام جمعه ارومیه  خانواده را مقدس‌ترین نهاد جامعه اسلامی می‌داند و  می‌گوید: والدین و مدیران جامعه اسلامی وظیفه دارند شرایط لازم برای تسهیل ازدواج جوانان را فراهم کنند و به امر مهم ازدواج توجه ویژه داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی می‌افزاید در شرایط کنونی  دشمنان نظام مقدس اسلامی، حریم و بنیاد خانواده‌ها را هدف قرار داده‌اند و این مسئله ضرورت حفظ و حراست از نهاد خانواده را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

وی نبود تفاهم و درک متقابل بین همسران را علت طلاق در جامعه عنوان  کرده و بر امر ارائه آموزش برای تقویت ملاک‌های همسرگزینی در حوزه اجتماعی تاکید می‌کند.

سعید عزیزی مشاور خانواده با بیان اینکه هر رابطه‌ای اگر توأم با عقل نباشد در آینده دچار یک سری مشکلات می‌شود می‌گوید: در ازدواج اگر  انتخاب عاقلانه نباشد بعد از ازدواج  بحران‌های عاطفی، افسردگی و استرس‌های مزمن  و … گریبان گیر افراد می‌شود.

عزیزی ضمن تاکید بر این نکته که هرگز به صورت مجازی همسر خود را انتخاب نکنید، می‌افزاید: در ازدواج و انتخاب همسر حتماً معیارهای خود را بسنجید، اگر نفر مقابل طبق معیارهای شما بود، برای ادامه مسیر اقدام کنید.

مدیرکل سابق  فرهنگی و اجتماعی استانداری گفته است: افزایش و یا کاهش شدید سن ازدواج، کاهش گرایش به ازدواج و افزایش نسبت طلاق به ازدواج هشداری جدی به ماست که به این نکته کلیدی توجه داشته باشیم.

هوشنگ عطاپور بابیان اینکه هرچه ازدواج‌ها راحت‌تر باشد زوج‌ها زندگی بهتری دارند می‌گوید: مشارکت خانواده‌ها و همه بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی برای کمک به ازدواج آسان جوانان ضروری است و باید همه باهم در این راستا گام برداریم.

از استاندار آذربایجان غربی انتظار می‌رود با انتخاب افراد کارآمد و متخصص زمینه ایجاد فضای باز برای کسب درآمد و اشتعال جوانان را فراهم کرده و زمینه تسهیل امر مقدس ازدواج را فراهم آورد.

گزارش از راضیه محمودپور

انتهای پیام/ن