چرا مرز صومای برادوست ….

چگونه میشود منطقه صومای برادوست را ….

نمای زیبا از طبیعت بکر روستای خوشالان صومای برادوست اورمیه

✍با گذر از سر بخش مرکزی اورمیه از طرف جاده نازلو به مرز سرو با اوج گرفتن به منطقه ای باصفا می رسیم که بوسیله بازوان پر از مهر طبیعت احطه شده و در دامان لذت بخش دشت صومای برادوست جلوه ای دیگر را به نقطه صفر مرزی می دهد .
✍سحر گاهانی پر از نشاط و سر زندگی و غروبهای لذت بخش و خاطره انگیز این منطقه بکر جلوگاه مهر و محبت و مهربانی اهالی این منطقه را گویاست …..

شهر سرو”

✍محله ای در نقطه صفر مرزی با کشور ترکیه که با ادغام چند روستای کوچک طی چند سال گذشته بنام شهر تغییر کرد اما آیا ایت تغییر نام توانست کمک حالی برای بهبود وضع موجود این محله و یا این چند روستا داشته باشد ؟

✍با تغییر نام روستای سرو به شهر تنها سهم اهالی این اهالی مرزی فقط کم لطفی مسئولین و دور ماندن از امکانات رفاهی شامل حالشان گردید تا جایی که بعد از گذشت چندین سال از این تغییر بتازگی شبکه آب شرب سرو تکمیل و به بهره برداری رسید و با مستقر شدن ادارات منطقه در این نقطه نه تنها نتوانسته به پیشرفت شهر سرو کمکی کرده باشد بلکه مانع ترقی و پیشرفت این محله باصفای مرزی گردیده است چرا که یکی از بهترین جلوه های طبیعی منطقه صومای برادوست طبیعت بکر و لذت بخش صومای برادوست استقرار مسافرین و طبیعت گردان شهر مرزی سرو می باشد .

✍با اینکه شهر سرو بازارهای بسیاری را در خود جای داده اما هنوز به آنصورت که باید نتوانسته جذب مشتری و اشتغال نماید شاید بتز این مسئله بر می گردد به سخنان و وعده وعید های مسئولینی که صرفا جهت جذب اعتماد و پله ترقی برای خود اهالی این بخش را به داشتن مرز دلخوش کرده اند .

✍چرا که درصورت ادغام بزرگترین روستای منطقه (گنگچین)به شهر سرو می تواند قطب اصلی درآمد و اشتغال و حتی مهاجرت بیشتر اهالی از روستاها به اورمیه و حاشیه نشینی جلوگیری کند چونکه در صورت ادغام روستای گنگچین به محله سرو حد فاصل روستاهای منطقه صومای جنوبی و شمالی نیز کمتر و دسترسی اهالی این دو دهستان به شهر سرو بهتر صورت می گیرد و از لحاظ دیگر می تواند با ایجاد بازارچه های بیشتر و گردش مسافرین از سرو به صومای جنوبی بخوبی در امر گردشگری و یا اشنغال افراد بسیاری از اهالی کمک شایانی داشته باشد .

✍چند وقتی است که در سطح روستاها دهیاران بخش اقدامات شایسته ای باهمکار شوراها و بخشداری منطقه در سطح آبادانی روستاها و اجرای طرح های عمرانی داشته باشند اما باز می تواند ضعف در همکاری ادارات از جمله شبکه آبرسانی ،برق ،مخابرات و شبکه گاز رسانی که از زیر ساختهای اصلی روستاها می باشند خبر داد چرا که تمام زحمات انجام گرفته از سوی دهیاری ها را تخریب و باعث هدر رفت بودجه در روستاها می شوند.

✍عدم توجه سازمان میراث فرهنگی به باز سازی مکانهای تاریخی از جمله قلعه بردوک ،بردیزی ،گلشیخان ،کلیسای صورمان آباد ،آبشار دره خور خورا ،تپه های تاریخی ممکان ،بردیان ،باوان ،کانیمیران و باژرگه خود جویای حال کم لطفی مسئولین می باشد که هیچ توجهی به منطقه ندارند و در بحث گردشگری و روستاگردی اقدامی انجام نداده اند .

✍بحث دیگر که بیشتر می تواند حائز اهمیت باشد عدم برگزاری مراسمات و یا جشنواره های جهت شناساندن پتانسیل منطقه است که هر گاه از طرف فعالین بخش صورت گرفته است در دالانهای بروکراسی اداری جا مانده و در آخر با مخالفت و بی مهری مسئولان امر مواجه گرفته است .

✍با تخصیص بودجه از عواید سوخت به مرزنشینان بیشتر از بیست روستای منطقه از طرح محروم و در این مورد نگرانی ها و مشکلاتی را دهیاران بخش در جوابگوی به اهالی منطقه که شاید زمانی اهالی روستا بوده و بالجبار بصورت فصلی به حاشیه شهر ها پناه برده اند بوجود آورده است که این امر باز همت و پشتکار مسئولین امر از جمله استانداری محترم را می طلبد که در این مورد بازنگریهای جدیتری صورت گیرد و بر اساس آمار ساکنین روستاها از سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار کشور بدون دخالت دادن خانه های بهداشت روستای و دهیاری ها و با در نظر گرفتن جمعیت روستاهای که در دیگر نقاط مرز که شامل طرح نشده اند این طرح را اجرا نماید تا تمام اهالی روستاها از این طرح بهره مند گردند .

✍موضوع گاز رسانی در بخش صومای برادوست در فاز دوم که هنوز بلاتکیف مانده را نیز ساماندهی نمایند و بجای دلخوشی های نا کار آمد و جلب رضایت اهالی محروم منطقه قولهای مساعدت را اجرایی نمایند .

✍در بخش صومای برادوست شاید یکی از بحث های که همیشه با وجود چندین تیم ورزشی در رشته های مختلف در سطح منطقه موضوع ورزش و جوانان می باشد که هیچ رابطی در این مورد نداشته و هیچ اقدامی برای ساماندهی ورزش جوانان از سوی مسئولان امر در این خصوص صورت نگرفته است .

“صومای نیوز رسانه ای مردمی برای مردم و با مردم “