موفق‌ترین مدیران زن

زمانی که از مدیران موفق و پر درآمد صحبت می‌شود همه ذهن‌ها ناخواسته سمت مدیران مرد نام آشنا می‌رود و کمتر پیش می‌آید اخباری را درباره زنان موفق و پردرآمد بشنویم اما در این گزارش قصد داریم به نقل از مجله «فورچون» پردرآمدترین و موفق‌ترین مدیران زن را به شما معرفی کنیم:

مری بارا
مری بارا کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت «جنرال موتورز» فعالیت می‌کند. بارا نخستین زنی است که تاکنون به ریاست یکی از خودروسازان اصلی جهان منصوب شده است. بارا از ۱۸ سالگی به جنرال موتورز پیوست و در ژانویه ۲۰۱۴ از سوی هیئت مدیره جنرال موتورز، به ریاست این شرکت انتخاب و جانشین دنیل آکرسون شد.

شریل سندبرگ
شریل سندبرگ مدیر حوزه فناوری و کنشگر و نویسنده آمریکایی است. او مدیر ارشد عملیات «فیسبوک» است و در ژوئن ۲۰۱۲ برای عضویت در هیئت مدیره فیسبوک انتخاب شد تا نخستین زن در این مقام باشد. قبل از پیوستن به فیسبوک او نایب رئیس بخش عملیات و فروش آنلاین جهانی گوگل بود.

ایندرا نویی
ایندرا نویی کارآفرین و بازرگان و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی هندی تبار است. در حال حاضر او به عنوان مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت «پپسی کو» فعالیت می‌کند که دومین شرکت تولیدکننده نوشیدنی و مواد غذایی در جهان است. کمپین‌های سلامت مهم‌ترین دشمنان تجارت نویی هستند اما به نظر می‌رسد با خلاقیت‌های او در تولید نوشابه‌های جدید، این مبارزه به نفع دومین زن قدرتمند از نگاه فورچون تمام شود.

ماریلین هیوسن
ماریلین هیوسن مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در حال حاضر به عنوان مدیرعامل شرکت «لاکهید مارتین» فعالیت می‌کند. لاکهید مارتین را شرکتی مخوف و عجیب و غریب می‌شناسند که در حوزه فناوری‌های نظامی دفاعی فعالیت می‌کند. قرارداد ۹ میلیارد دلاری نوامبر ۲۰۱۵ این شرکت رکورد بزرگترین قرارداد تسلیحاتی را پس از یک دهه شکست.

🔸جینی رومتی
جینی رومتی کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در حال حاضر به عنوان مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت «آی بی ام» فعالیت می کند. او دانش آموخته دانشگاه «نورت وسترن» در رشته مهندسی برق و نیز علوم رایانه (هر دو تا مقطع کارشناسی) است. رومتی از سال ۱۹۸۱ که به «آی بی ام» پای گذاشت در سطوح مختلف مدیریتی فعالیت کرد و در سال ۲۰۰۲ به عنوان معاون مدیرعامل این شرکت انتخاب شد.

🔸ابیگیل جانسون
ابیگیل جانسون کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در حال حاضر به عنوان مدیرعامل اجرایی شرکت سرمایه گذاری «فیدلیتی» فعالیت می‌کند. این شرکت را پدربزرگش، ادوارد جانسون تأسیس کرد و پدرش ادوارد جانسون سوم نیز هم اکنون ریاست هیئت مدیره شرکت را بر عهده دارد. جهان مدیریت تغییر کرده است و جانسون قطعا یکی از کسانی است که در تغییرات جهان مدیریت دست داشته است.

🔸مگ ویتمن
مگ ویتمن مدیر کسب و کار آمریکایی است. او رئیس و مدیر ارشد اجرایی هیولت پاکارد («اچ پی») است. یکی از شرکت‌های بزرگ عرصه فناوری در اکتبر ۲۰۱۵ خود را به دو قسمت شرکت اطلاعاتی و سازمانی تقسیم کرد تا همه گمان کنند استارت فروپاشی این غول زده شده است.

🔸فب نواکوویچ
فب نواکوویچ رئیس شرکت «جنرال داینامیکس» است. او به صورت پیش‌بینی نشده‌ای در سال ۲۰۱۲ به سمت ریاست شرکت سیستم‌های دریایی جنرال داینامیکس رسید. به عنوان یک مأمور سابق سازمان سیا، نواکوویچ را نیز می‌توان یکی از زنان مرموز جهان دانست.

🔸آیرن روسنفلد
آیرن روسنفلد رئیس شرکت هرشیز است که شرکتی قدیمی و فعال در بخش مواد غذایی است که پس از «نستله» و «پپسی»، سومین شرکت مطرح جهان در این زمینه به شمار می‌رود. فروش ۲۹,۶ میلیارد دلاری نشان می‌دهد که روسنفلد این توانایی را دارد که هر چه می‌خواهد به تمامی جهان بفروشد.

#سافرا کاتز
سافرا کاتز از سال ۱۹۹۹ به عنوان مدیر مالی شرکت «اوراکل» انتخاب شد و از آن زمان شخص دوم این شرکت، بعد از لری الیسون به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۳ او درآمدی بیش از ۴۴ میلیون دلار بدست آورده است.