اگر نخواهیم که خود را اصلاح کنیم با کمک دیگران نمی توان اصلاح شد

0
7

موسسه خیریه و دانش آموزان

پایه و اساس هر کشور و دولت را جوانان و نوجوان آن کشور تشکیل می دهند .


جامعه های درحال پیشرفت و یا پیشرفته شاید در نگاه اول تمام سرمایه های خود را از اقتصاد گرفته اند اما در کنار رسیدگی به اقتصاد و دیگر برنامه های توسعه تلاشی جدی برای پرورش فرزندان خود دارند چرا که می توانند با تربیت وآموزش های لازمه به جوانان و نوجوانان در همان محیط مدرسه در کنار اولیا روز به روز بر ترقی جامعه خود کمک کرد .

حال برگردیم کمی نزدیکتر ،همین جا ،همین شهر خودمون جایی که همه انتظاراتی داریم که به هیچ عنوان با داشته های ما هم خوانی ندارد .

منظورم همان داشته های که برداشت از منابع موجود خود را هنوز پیدا نکرده ایم و یا بیشتر وابسته به دیگران هستیم که برای ما دستی بالا بزنند و کاری انجام دهند .

بله ،در همین شهر خودمان ترویج موسسات خیریه در گوشه گوشه شهر و شهرکها شاید نشان از کمبودها دارد ،شاید نشان از کم لطفی ها و یا کم مسئولیتی و یا بی مسئولیتی دارد .

چرا باید کسی از خانه خود بلند شود و دست نیاز بسوی دیگری جهت رفع نیاز فرزندانمان دراز کند یا اگر که اینگونه جایز است پس دولت و مسئولین امر چه نقشی دارند .

هر روز در پیجهای اینستاگرامی و یا تلگرامی (فضای مجازی )تصاویری از ترحم و کمک دیگران به فرزندانمان می بینیم و با درآغوش گرفتن زانوی ندانم کاری و کاسه چه کنم چه کنم چشم به دستان موسسات دوخته ایم .

دیدن تصاویری از جنس ترحم در فضای مجازی نه تنها برای کسی خوش آیند نیست بلکه نشان از بی مسئولیتی خانواده ها و مسئولین دارد .

چندی پیش بهمراه یکی از موسسات خیریه سری به چند روستای محروم زدیم طوری که اولیا برای گرفتن صدقه و یا خیریه صف کشیده بودند وصف ناشدنی و خجالت آور بود که چرا با داشتن این همه منابع باید مردم ما هنوز چشم به دستان دیگری داشته باشند .

چگونه باید با داشتن چنین هنجارهای انتظار داشت که جامعه رو به بهبودی است و می توان ترقی کرد .تا زمانی که خود برای اصلاح و تربیت فرزندانمان اقدام نکنیم نباید انتظار داشته باشیم که دیگران راه بهتری برای آنان مطرح خواهند کرد .

شاید وجود موسسات در رسیدگی به پاره ای از مسائل بیانگر احساسات انسان دوستان خیرین باشد اما متاسفانه در جامعه ای که مدارس را خیرین می سازند و لوازم التحریر و پوشاک دانش آموز را موسسات و خیرین تهیه می کنند نباید انتظار داشت که بتواند بدون نقص رشد کند و یا حد اقل بتواند فرزندانی بدون نقص تحویل جامعه داد .

انتهای پیام /محمدعلی علیزاده