بزرگترین محله شهر ارومیه هنوز هم با کمبودهای رفاهی دست و پنجه نرم می کند و مسئولین همچنان راه چاره ای برای حل مشکل و یا بررسی آن ندارند .

0
9

یعقوب حسینی در گفتگو با صومای نیوز اینگونه می نویسد .

اسلام‌آباد، پارک بی‌پارک
هر موقع من باب مطالبات و مشکلات مطلبی نگاشته‌ام معمولا عده‌ای انتقاد می‌کنند چرا موضوع را قبل از رسانه‌ای کردن با ما در میان نگذاشتی، مگر نمی‌دانی که این مشکل کوچک برای ما مثل آب خوردن قابل حل است. واعجبا! می‌گوئیم پس بی‌زحمت، لطفا زحمتش را بکشید، می‌فرمایند نه دیگه رسانه‌ای شده و چون حاشیه درست شده نمیشه.
سه سال پیش برای پیگیری تنها زمین متروکه محله اسلام‌آباد وارد عمل شدیم، پس از تلاش‌های فراوانِ پیدا کردن صاحب زمین، رایزنی با ادارات کوچک و بزرگ، حساس‌سازی اجتماع محلی، ده‌ها جلسه که همه را مستند با نامه‌نگاری به سازمان‌های مربوطه ارسال نمودیم. این زمین ۱۶هزار متری که مستعد ایجاد پارک، فرهنگسرا، مدرسه، ورزشگاه و سایر امکانات رفاهی، بهداشتی، تفریحی، آموزشی برای محله بود، هر لحظه مترصد قصابی شدن و فروش آن توسط دلالان زمین بود، که در طول حضورم در دفتر تسهیلگری اسلام‌آباد مانع آن شدم.
سرانه‌ی فضای سبز در کشور ایران بین۷تا۱۲مترمربع به ازای هر نفر می‌باشد که با این اوصاف برای جمعیت۳۵هزار نفری اسلام‌آباد و بخشی از مردم محله‌ی الواج (۵هزار)، بایستی حداقل۲۸۰هزارمترمربع وجود می‌داشت، که این رقم -صفر- می‌باشد. زمین مورد اشاره در واقع باغی متروکه است که به لحاظ استانداردهای کالبدی می‌تواند کل محله را پوشش دهد. اما متاسفانه باخبر شده‌ام که آنچه نباید روی می‌داد، روی داد و زمین به صورت غیرمجاز تفکیک شده و توسط برخی افراد در حال فروش می‌باشد.
در طول این مدت بارها دست به قلم شدم که در خصوص اهمیت این زمین برای محله‌ی اسلام‌آباد بنویسم ولی هر بار بنا به دلایلی، دست از نوشتن برداشتم. اما امروز می‌نویسم که مجموعه مدیریت شهری به ریاست شهردار ارومیه و هم‌چنین اعضای شورای شهر مسئول می‌باشند.
بودجه موردنیاز این ملک کمتر از۵میلیارد تومان می‌باشد که با فروش بخشی از آن در بَرِ بزرگراه شهیدیوسفی تا حدود زیادی جبران می‌گردد، که اتفاقا در مقابل پل‌سازی‌های عظیم این شهر برای نمونه پروژه آذربایجان که از۱۶۰میلیارد به۶۴۰میلیارد افزایش داده شده واقعا اندک است، علی‌رغم پیگیری دلسوزانه و جداگانه برخی اعضای محترم شورای شهر (آقای مهندس عادل فتاحی، آقای محمدخالد حاتمی و آقای عبدالرحمان نقشین)، متاسفانه شهرداری حاضر به صرف این مقدار بودجه برای محله نشده است. اما امروز نیاز هست که همه‌ی مسئولان امر به صورت منسجم و قاطعانه، هر چه سریعتر ورود کنند و اجازه ساخت و ساز را ندهند وگرنه تنها امید مردم محله از دست می‌رود.